A hatékony kommunikáció képessége kulcsfontosságú, minél jobbak vagyunk benne, annál jobb lesz az életminőségünk.
A kommunikációt születésünk pillanatában kezdjük; az első sírással tudatjuk édesanyánkkal, hogy megérkeztünk. Nekünk, szülőknek az a feladatunk, hogy a gyermekek fejlődésével együtt fejlesszük kommunikációs képességüket, hogy képesek legyenek világosan és magabiztosan kifejezni magukat életük minden területén, bármilyen élethelyzetben.
A fejlődési szakaszokat nézve a gyermekek először a szülőkkel, majd testvérekkel és barátokkal, ezt követően más felnőttekkel, például a tanárokkal kommunikálnak.
A gyermek szüleit figyelve és hallgatva tanul kommunikálni, majd elkezdi utánozni szavaikat és tetteiket; minél intenzívebben kommunikálunk gyermekeinkkel, annál korábban és hatékonyabban fejlesztjük ki benne ezeket a képességeket.
Az olvasás nagyszerű tevékenység, amely elősegíti a gyermek kommunikációs technikáinak mélyítését, javítását; fejleszti őket és megnyitja a csodálatos, bő szókincs felé vezető ajtókat, ezzel is segítve a könnyű és átlátható kommunikációt.
Az együtt olvasás kiváló lehetőséget kínál a beszélgetésre, olyan környezet megteremtésére, ahol a gyermek kényelmesen és magabiztosan szokhat hozzá ötleteinek megfogalmazásához és megosztásához.
A testvérekkel és a barátokkal folytatott interakció és játék révén a gyermek a kommunikációs készségei mellett fejleszti a társadalmi beilleszkedéshez szükséges készségeit és az interperszonális képességeit. Később ezek nagy segítséget és kényelmet nyújtanak nekik, könnyebbé válnak az társaikkal folytatott beszélgetések és a baráti kapcsolatok építése is egyszerűbb lesz. Ezen kapcsolatok révén fogják fejleszteni az odafigyelés képességét, valamint empatikus készségüket, mellyel együtt fejlődik non-verbális kommunikációjuk.
Amikor egy gyermek elkezdi az iskolát, az előadások, a csoportos beszélgetések, a feleletek és szóbeli vizsgák számukra rendszeres tevékenységekké válnak, amelyek mindegyikében közvetlenül a szóbeli kommunikációs képességeit használja. A felsőbb szintű iskolákba való bejutáshoz a felvételi folyamat részeként sokszor szintén szóbeli beszélgetésen, interjún kell megfelelniük.
Minden szülő azt szeretné, hogy a gyermekek ezekben a helyzetekben is magabiztosan érezzék magukat és biztosak lehessenek abban, hogy egy nagyobb tömeg előtt beszélve, vagy új ismerőssel találkozva is képesek folyékonyan beszélgetni és jó benyomást kelteni.
Az a gyermek, aki jó a szóbeli kommunikációban, könnyebben és jobban teljesít írásbeli feladataiban, így valószínűleg iskolai vizsgáin és feladataiban is.
A jövőjükre nézve elengedhetetlen a munkaadókkal, partnerekkel való kommunikáció függetlenül attól, hogy melyik iparágban dolgozik, milyen karriert épít.
A jó kommunikációs készség szinte minden álláshirdetésben az elvárt készségek között szerepel, később pedig egyértelmű előnyt biztosít a versenytársakkal szemben. Az a képesség, hogy utasításokat adjon, találkozókon vegyen részt, prezentációkat tartson és hatékonyan, gördülékenyen lépjen kapcsolatba az ügyfelekkel, a fogyasztókkal, a beszállítókkal csak néhány azok közül, melyek utat nyithatnak a nagyobb siker felé.
Mint minden készség, a kommunikációs készség is fejleszthető, tovább fejleszthető a gyakorlatban. Azzal, hogy fiatalkoruktól kezdve elősegítjük gyermekeinkben a jó kommunikációs készségek fejlesztését, felkészítjük őket a sikeres jövő építésére.
A Youngster Business Club foglalkozásain célzott tematikával, érdekes feladatokkal, hatékonyan készülhetnek fel a jövő kihívásaira!
Forrás: https://www.kumon.co.uk
Comments